Merhaba,

Öncelikle bankamızdan sanal kart oluşturuyoruz. İçinde 6-7tl civarı para ekleyelim google 4 tl civarı çektiğinden dolayı küsürat sıkıntısı olmasın. Google vds ücretsiz olarak 60 gün ve 300 dolarlık kullanabilecek bir kredi veriyor ve bunun için sanal kartınızdan yaklaşık olarak 4TL çekiyor.

CPUs 7.5GB RAM 2 tane veya 3,5 RAM 4 Tane olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıyetten daha düşük özellikli 2gb-1gb ram seçeneğiyle, 8-16 VDS Açabiliyorusunuz.

Kayıt Olmak için buraya giriyoruz. Kayıt olmak basit orayı geçiyorum.

Kayıt olduktan sonra Create instance diyerek yeni bir proje oluşturuyoruz.

Ardından Compute Engine’den VM instances’yi tıklayıp vds yapılandırmasını yapıyoruz.

Açılan ekranda vds ismi lokasyonu hangi işletim sistemi cpu ve ram gibi tüm ayarlamaları yapıp Create diyip kurulumun bitmesini bekliyoruz 3-5 dk.

Kurulum bittikden sonra VM instances’den aynı panelde IP Adresı ve vds bilgilerinizi gösteren bir grafik olacaktır. IP’nın yanına RDP download yaparak uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Linux alacaklar için, terminal üzerinden herhangi bir hesaptan root olabilir şu adımları uyguluyoruz.php

cd .sshssh-keygen

burada sizden bi isim isteyecek isim yazıyoruz şifre bölümü için ister yazın ister yazmayın farketmez. ardından şu komutları uyguluyoruz. sshkeygendeki-yazdiginiz-isim yazan yere oluşturduğunuz isim’i yazıyorsunuz.

cat sshkeygendeki-yazdiginiz-isim.pub

ssh keys bölümünede cıkan sonucu yazıyoruz. ve kullanıcıadınızı@ip olarak bağlantıyı tanımlamanız yeterli olacaktır. Şifre istemeden direk girecektir.

İyi günler.

Buda benim çektiğim bir fotoğraf.