Kullandığınız sabit diskinizin ilk günden itibaren bakımlarını düzgün bir şekilde yapmak daha uzun ömürlü bir kullanım açısından önemlidir. Gelin hep birlikte sabit disk bakımı yöntemlerine bir göz atalım.

 


Virüsleri Kontrol Altında Tutun
Sabit disklerinin yavaş çalışmasına yol açabilecek olan virüslerden korunabilmek ve bu virüsleri silebilmek için güncel bir antivirüs programını mutlaka bilgisayarınıza kurun

Casusları Yok Edin
Tıpkı virüsler gibi sabit diskinizin belirli bölümlerine gizlenmiş olan casus yazılımlar da sabit diskinizin çalışma hızını düşürür ve zarar verir. Bu yüzden casus yazılımları tespit edebilecek etkili bir yazılım kullanmaya özen gösterin.

Hata Denetimi
Diskinizde meydana gelen hatalı yüzeyler ilerleyen dönemlerde tamamen okunamaz hale gelebilirler. Windows işletim sisteminde yer alan “Hata Denetimi” aracını belirli aralıklar ile kullanın ve hataları denetleyin

Disk Birleştirici
Disk birleştiricisi verilerinize daha hızlı ve kolay ulaşabilmenizi sağlayan ayrıca sabit diskinizin çalışma hızında gözle görülür bir artış elde edebilmenizi sağlayabilen bir uygulamadır. Kullanım şeklinize göre ayda 1 kere disk birleştiricisini kullanabilirsiniz.

 

Tüm bu önlemlere rağmen sabit diskleriniz ile ilgili problemler yaşarsanız ve önemli verilerinizi kaybedecek olursanız GOLD DATA veri kurtarma firması bu tür durumlarda yanınızda olacaktır. Veri kaybı yaşadığınız anlarda sabit diskiniz üzerinde çok fazla işlem yapmamanızı önermekteyiz, aksi takdirde tahribat sebebiyle hatalar oluşabilir.