Online Alış/Veriş Güvenliği

Online Alış-Veriş Güvenliği ve Püf Noktaları
Elektronik ticaret tanım olarak ürünlerin veya hizmetlerin aracı elektronik sistemler kullanarak alım ve satımının gerçekleşmesi işlemidir. İnternet üzerinden yapılan bu alışverişler elektronik ticaret olarak tanımlandırılır. Hızla gelişen teknolojiler konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmayan internet kullanıcıları kredi kartı dolandırıcılıklarına maruz kalmaktadırlar. Bunlar yanısıra günlük yaşamda dahi bu çalınan kredi kartlarını cafe, mağaza, restoran gibi ortamlarda ve fiziksel hayatta çalınıp online ticarette kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda online dolandırıcılık adı altında artış gösteren “phishing” denilen “şifre ve kimlik hırsızlığı” suçları hakkında sık sık haberler duymaktayız. İnternette yapılan alışverişlerde işinize yarayacak ve güvenli alışveriş yapmanın püf noktalarından bahsedelim.

Popüler internet sitelerinden alış-veriş yapmaya dikkat edin:
Popüler e-ticaret siteleri uzun yıllar bu hizmetleri vermiş olup bilgi ve tecrübeleri ile müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak için en iyi çözümleri sunmaya çalışırlar. Alışveriş yapacağımız sitenin popüler olmasıda güvenli alışveriş yapacağımız anlamına gelmez. Sistem her ne kadar popüler olursa olsun sanal kart veya 3D security sistemini kullanmanızı çok önemli. İlgili internet sitelerine girdiğinizde kişisel bilgilerinizin gizliliğini/sitenin güvenilirliğini ve o siteden kredi kartıyla alışveriş yaparken bilgilerinizin gizliliğinin nasıl sağlandığına dikkat ediniz.

Kredi Kartı güvenliğiniz için Sanal Kart veya 3D Security:
Alışveriş yaptığımız sitelerin kredi kartı bilgilerimizi sistemlerinde nasıl muhafaza ettiklerini veya yazılımdan kaynaklı güvenlik zafiyetlerini bilemeyiz. Bu nedenle alışverişlerinizde sanal kart veya 3D security sistemini kullanmanız gerektiğini unutmayın.

E-ticarette adını sıkça duyduğunuz 3D Secure inceleyelim:
BKM yani Bankalararası Kart Merkezinin sayfasındaki açıklamaya göre 3D Secure, “İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği “güvenli internet alışverişi” çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.” Harika yeni bir güvenlik sistemi daha. Bu yöntemle kart numaranızı başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifrenizi sadece siz bildiğiniz için elektronik ortamda güvenliğinizi sağlamış olursunuz. Kısaca sizin e-ticaret işlemlerinizde kredi kartı ödemenizi gerçekleştirdiğiniz sayfada online işlemler için olan geçerli şifrenizi girmenizdir. Chip & Pin’i nasıl çevrimdışı hayatta kullanıyorsanız bu şifreyi de çevrimiçi yaşamda kullanabilirsiniz.
3D Secure neden güvenlidir?
3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanılmasını engellemektedir.


Sistemin güvenirliliğinden emin olun:
Alışveriş yapmayı düşündüğünüz internet sitesinin kazandığı güvenilirliğini ve bu sektörde vermiş olduğu hizmetleri göz önünde bulundurun. İlgili internet sitesinde “Satış Sözleşmesi, Gizlilik Taahhüdü, Tüketici Hakları vb. bilgilere yer verilmiş olmasına dikkat edin.

__________________

The following two tabs change content below.
Furkan Sandal
Hayata bilgisayarla gözlerini açan, linux kullanmaktan vazgeçmeyen, ömrünü siber güvenliğe atayan zaat.

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/furkansandal.com/public_html/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.